SHOPIkona sklepu   pl en
willa atma

2010 / Architektura wnętrz willa atma

Willa Atma - Muzeum Karola Szymanowskiego w Zakopanem, oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Aranżacja wnętrz, projekt nowej ekspozycji i mebli.

Budynek w stylu zakopiańskim ma charakter góralskiej willi, tu w latach 30-tych XX wieku mieszkał i tworzył Karol Szymanowski. Założeniem projektu była jak najmniejsza ingerencja w historyczną tkankę willi i przywrócenie, poprzez meble, światło i przestrzeń, stylowego klimatu wnętrza. System mebli i  ekspozytorów  multimedialnych został uważnie rozplanowany na bardzo małej przestrzeni ekspozycyjnej o powierzchni 100m kw. tak by nie zdominować surowego wnętrza XIX-wiecznego zakopiańskiego domu. Odrestaurowane zostały wszystkie ściany Atmy, wewnętrzna sosnowa boazeria, odtworzona na nowo świerkowa podłoga. Do oświetlenia pomieszczeń użyty został system mobilnego, energooszczędnego oświetlenia, dyskretnie wydobywający z półmroku ściany Atmy, obrazy i pamiątki po artyście.

Projekt wnętrz podkreśla unikatowa kolekcja mebli. Ich stylistyka ma silną, współczesną formę jest jednocześnie ukłonem w stronę czasów Szymanowskiego.  Rodzina mebli - krzesło, ława i stolik została poszerzona o meble w recepcji, sali koncertowej i biur. Oprócz powtarzalnych w całej kolekcji, charakterystycznych motywów m.in. frezu krawędzi, wyraźnych profili “ciosanej” nogi, zaprojektowana została również jesionowa mozaika zastosowana na komodzie i parawanie szatni.
Prostota nawiązująca do surowego wnętrza Atmy dopełniona została przez wyszukane detale i połączenia stolarskie nadające formie miękkości. Meble zaprojektowane zostały w całości z jesionu, szlachetnego gatunku drewna używanego powszechnie w 20-leciu międzywojennym.

Otwarcie: 10 maj 2013

2016 / Architektura wnętrz pokój dziecięcy